» 
Bizim Kağıthane olarak, Özel Nar Tanesi Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ne sorduk,
a aa
Tarih : 23 Kasım 2013 0:49
Bizim Kağıthane olarak, Özel Nar Tanesi Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ne sorduk,
İlköğretim okullarında çalışan eğitimcilerin engelli öğrencileri sınıfta istemedikleri ve sınıfında problem çıkartan öğrencileri direk olarak rehberlik araştırma merkezlerine gönderdikleri bilmekteyiz.
Bizim Kağıthane olarak, Özel Nar Tanesi Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ne sorduk,

NAR TANESİ REHABİLİTASYON MERKEZİ (39)

Kurumunuz hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?

Kurumumuz Çocuklarımızın kendilerine yeterli olarak toplumda yer almalarını sağlamak amacıyla onlara en uygun eğitimi uzman kadromuzla 2001 yılından bu güne kadar başarıyla vermekteyiz.

Kurumunuzun Fiziksel şartları nelerdir?

Kurumumuzun fiziksel şartları 4 fizik tedavi salonu,20 bireysel eğitim odası,5 Grup eğitimi odası, konferans salonumuz bulunmaktadır.  Kurumumuzun fiziksel şartları, merkezimize devam eden bireylerin güvenliğini ön planda tutularak tasarlanmıştır. Eğitimi takip amacıyla kameralı sistem ile veli bekleme salonlarında tüm sınıflarımız izlenebilmektedir.

Kurumunuzda hangi eğitimler verilmektedir?

Bireysel Eğitimler, Grup Eğitimleri, Aile Danışmanlık Eğitimleri, Uyum ve Davranış Hizmetleri, Fizik tedavi, Dil Konuşma terapisi, Okul ziyaretleri, Sanat terapi Uygulamaları, Spor Aktiviteleri gibi…

Ayrıca Alternatif Tedavi Metotlarımızda Refleksoloji, Duyu Bütünleme Terapisi uygulanmaktadır.

Kurumunuzdan kimler yararlanabilir?

Zihinsel, Dil Konuşma Bozukluğu, İşitme, Bedensel Engelli, Yaygın Gelişimsel Bozukluk (Otizm) yaşayan bireyler, Öğrenme Güçlüğü, Down sendromu olan tüm bireyler kurumumuzdan ücretsiz eğitim ve servis imkânımızdan yararlanabilir.

Uyguladığız testler nelerdir?

Gelişim Testleri, Dil, Konuşma Gelişimi Testleri, Dikkat ve Algı Testleri, Başarı Testleri, Tarama Testleri ve Zekâ Testleri Uzman Eğitimciler tarafından uygulanmaktadır.

Dil Konuşma Eğitimi Hangi çocuklara verilebilir?

Gecikmiş Konuşma, Artikülâsyon Bozukluğu, Ritim Bozukluğu(Kekemelik), Tüm Engel gruplarda konuşma problemi olan bireylere verilmektedir.

Gecikmiş Konuşma Nedir?

Ses üretimi, konuşmaya ilişkin nöro-motor olgunlaşma ve kavramsal boyutlarda bu şemaya uygun olmayan konuşmaya gecikmiş konuşma diyebiliriz.

Gecikmiş konuşmaya neden olan faktörler ise, Doğum travması, merkezi sinir sistemi ile ilgili nedenler, Nörolojik Örselenme, Zeka geriliği, Uygun olmayan çevresel faktörler, Güdülenme eksikliği, Ödünleyici aşırı koruma( Anne ve babanın çocuk ihtiyaç duymadan her şeyi vermesi), Kardeş sayısı, Evde ve çevrede konuşulan dillerin sayısı (lisan), Duygusal bozukluklar gibi nedenler gecikmiş konuşmaya ve konuşma bozukluklarına yol açabilir.

Gecikmiş Konuşması olan bireylere nasıl eğitime başlanır?

Sesleri tanıtma aşaması, ses algısı yaratmak, sesleri artikülasyon durumuna göre ele almak, Sesleri birbirine birleştirmek, işlevsel sözcük sayısını oluşturmak, kelime sayısını arttırmak, Psikolojik değerlendirme, Artikülasyon organlarının değerlendirmesi, duygusal ve sosyal gelişim değerlendirilmesi yapıldıktan sonra bireye özel eğitim programı geliştirerek eğitim verilir.

 

   İlköğretim okullarında çalışan eğitimcilerin engelli öğrencileri sınıfta istemedikleri ve sınıfında problem çıkartan öğrencileri direk olarak rehberlik araştırma merkezlerine gönderdikleri bilmekteyiz.

Her yıl bu konuda sıkıntı yasamaktayız anlamadıkları konular hakkında yorum yapıp teşhis koyup velileri bu konuda üzmektedirler.

Çoğunluğu böyle olmasa da genel olarak bu durum böyledir.

   İlköğretim okullarında çalışan eğitimcilerin bu tarz öğrencilere yardımcı olmalarını ve sınıf içerisinde bu öğrencilere daha fazla özen göstermelerini istemekteyiz.

Özel eğitimde çalışan eğitimcilere, yardımcı olmalarını, yardımlarını esirgememelerini isteriz. Her birey bir engelli adayı olduğunu bilmelerini ve engelleri birlikte, sevgiyle saygıyla ve mutlulukla aşmayı bekliyoruz…

   Not:(Şişli Belediyesinin Ayazağa köyü mahallesinde engelli ve diğer çocuklarımızın kaynaşmasını sağlayan çocuk parkı yapılmıştır.

Parkın yapımını sağlayan Mustafa Sarıgül’e katkılarından dolayı Teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.

Diğer ilçeler ve Kağıthane Belediyesinin bunu örnek almalarını Bizim Kağıthane gazetesi olarak yapmalarını isteriz.

Bize bu İmkânı tanıyan Eğitmen Özlem Kayık hocamıza Teşekkür ederiz.

Nar Tanesi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

İletişim adresi: Merkez Mah. Kemerburgaz Caddesi Lale Sokak No: 2 Kat: 4-5

Kağıthane Merkez / İstanbul

Yapı Kredi Bankası ve Uğur Dershaneleri Karşısı

Tel  : 0212 321 61 89

Gsm: 0555 988 29 45 – 0532 570 87 34

e-mail; nartenesi2001@hotmail.com

           www.nartanesiozelegitim.com

 

NAR TANESİ REHABİLİTASYON MERKEZİ (8)

NAR TANESİ REHABİLİTASYON MERKEZİ (9) NAR TANESİ REHABİLİTASYON MERKEZİ (11) NAR TANESİ REHABİLİTASYON MERKEZİ (12)NAR TANESİ REHABİLİTASYON MERKEZİ (22) NAR TANESİ REHABİLİTASYON MERKEZİ (25)NAR TANESİ REHABİLİTASYON MERKEZİ (29)

NAR TANESİ REHABİLİTASYON MERKEZİ (10)

Haber Fotoğraf: Özcan Ercan

Etiketler : ,

DİĞER GENEL HABERLERİ

  • GÜLTEPE HALKI SOMA HOLDİNGE YÜRÜDÜ

   GÜLTEPE HALKI SOMA HOLDİNGE YÜRÜDÜ

   Gültepe halkı Soma da yitirilen canlar için, Soma Holding A.Ş' nin Levent'teki holding binasına bir protesto yürüyüşü yaptı.    Ortabayır Meydanında...

  • “SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN ADAYIM”

   “SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN ADAYIM”

     Esnafımızın sorunlarını yakından biliyorum. Sorunları çözmek adına başkanlığa talibim. Ekibimiz; Genç, çalışkan, şeffaf ve yeniliklere açık olacak....

  • Ortabayır Mahallesi Muhtar adayı Hasibe Çoban

   Ortabayır Mahallesi Muhtar adayı Hasib...

   ~~1965 yılında Ortabayır  Mahallesi Okul Sokak’ta (Oltu) dünyaya geldim. 1956 yılında Giresun Görele’den Ortabayır’a yerleşen;  Zafer İlkokulu ve Ortabayır Merkez Cami...

  • Bülent Karakaş Çalışmalarına Devam Ediyor.

   Bülent Karakaş Çalışmalarına Devam Edi...

       CUMHURİYET HALK PARTİSİ Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı Bülent Karakaş bölgesinde aday adaylığı için çalışmalar yapmaya devam...

  • 40 Yıllık Cuma Pazarı Taşınıyor

   40 Yıllık Cuma Pazarı Taşınıyor

      Ortabayır mahallesinden başlayıp Telsizler mahallesinden geçen ve Gültepe Mahallesi sınırında biten, yaklaşık kırk yıldır aynı yerde duran Cuma pazarı...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ